TSL1315RA-331K1R4-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
TSL1315RA-331K1R4-PF
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors Radial Through Hole 330 µH 10 % 1.4 A 300 mΩ
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)17 mm
Length17 mm
TerminationRadial
Diameter14 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-20 °C
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch7.5 mm
Lead/Base StyleRadial
Self Resonant Frequency1.8 MHz
Q Factor30
Current Rating1.4 A
DC Resistance (DCR)300 mΩ
Test Frequency1 kHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
ShieldingUnshielded
Inductance330 µH
Max DC Current1.4 A
DC Current1.4 A
Saturation Current2.1 A